Czy burgery są zdrowe?

Nowoczesna gastronomia skutecznie burzy znane nam dobrze podziały, na podstawie których szufladkowaliśmy znane nam potrawy. Dzisiejsze restauracje w swoich kartach mają dania, które dotychczas kojarzyły nam się z pustymi kaloriami zaprezentowane w nowej, pełnowartościowej odsłonie. Dzięki nim możesz się przekonać, że zdrowe burgery nie są rzadkością! 

Skąd przekonanie, że burgery są niezdrowe? 

Kanapki z wołowiną podawane na gorąco są jednym z symboli niezdrowej i tuczącej diety. Dotychczas kojarzone były przede wszystkim z lokalami, które serwują mocno przetworzoną żywność o niskiej jakości. Kaloryczne posiłki, które zawierają dużo tłuszczu i soli, lecz znikomą ilość błonnika i składników odżywczych są odpowiedzialne za mit, według którego żaden burger nie może być zdrowy. 

Coraz większą popularnością cieszy się tak zwany “slow food”, czyli jedzenie przygotowywane od podstaw, bez użycia gotowych, wysoko przetworzonych składników. Ten styl żywienia jest bliski ekipie Swojskiego Burgera, dzięki czemu wiemy, że zdrowy posiłek nie musi kojarzyć się z deficytem smaku. Podobnie jak wiele innych dań dotychczas zarezerwowanych dla sieciówkowych restauracji, solidne kanapki z wołowiną możesz odkryć na nowo – w pełnowartościowym i kreatywnym wydaniu. 

Zdrowa żywność, czyli świadomy dobór składników 

Forma, którą przybiera posiłek ma drugorzędne znaczenie dla jego wartości dietetycznej. Kluczowe są jego składniki - świeże, dobrze skomponowane produkty w każdym wydaniu mają wiele do zaoferowania. A burgery w założeniu mają bardzo dobre podstawy, jakimi są: 

  • wołowina - zawiera w sobie dużo białka, którego nie może zabraknąć w diecie
  • bułka - rozsądna porcja węglowodanów, a w wersji graham również cenny błonnik
  • warzywa – klasyczne składniki: sałata, pomidor i cebula w świeżej wersji są zdrowe, niskokaloryczne i pełne cennych witamin i minerałów. Zestaw często uzupełnia wspomagający florę jelitową kiszony ogórek. 

Podstawa każdego burgera – mięso 

Kiedy już decydujemy się na burgera i chcemy, aby był zdrowy, szczególną uwagę należy zwrócić na kotlet. Powinien składać się wyłącznie z wołowiny, na którą warto się decydować ze względu na zawartość białka, kreatyny, witaminy B12 i tłuszczu. Restauracja, która sama dobiera i przygotowuje mięso to opcja godna zaufania. 

Soczysty plaster bekonu to przyjemność, której ciężko sobie odmówić - jednak taki dodatek to hojna porcja tłuszczu i kalorii. Na ten apetyczny dodatek najlepiej decydować się w te dni, gdy jesteśmy wyjątkowo aktywni i potrzebujemy większego zastrzyku energii. Osoby, które rozglądają się za lżejszą opcją, lecz nie chcą rezygnować z pysznego burgera mogą z kolei rozważyć chudszą alternatywę w postaci kotleta drobiowego – pod warunkiem, że mięso pochodzi ze sprawdzonego źródła. 

Dodatki – bo diabeł tkwi w szczegółach 

W dobrych restauracjach takich jak Swojski Burger znajdziesz nie tylko kanapkę z wołowiną w klasycznym wydaniu, lecz także wiele kreatywnych propozycji. Dodatkowe składniki dodają posiłkowi kalorii, dlatego warto zwracać uwagę na ich jakość. Cheddar lub mimolette o wyrazistym smaku i krótkim składzie może być wartościowym źródłem tłuszczu i białka, czego zwykle nie można powiedzieć o tanim serku topionym.  

Znaczenie dla wartości posiłku mają również niepozorny szczegół, jakim są wykorzystywane w restauracji sosy. Wysoko przetworzone, gotowe produkty z marketów mogą znacznie podnieść kaloryczność dania oraz zawartość soli. Dodatki do burgera przygotowane od podstaw, które w recepturze mają hojną zawartość naturalnych warzyw, przypraw i ziół nie tylko są zdrowe, lecz także dodają mu ciekawych niuansów smakowych. 

Bilans i różnorodność - podstawa zdrowej diety 

Wybory żywieniowe to kwestia, w której największe znaczenie ma całokształt. Pełnowartościowy burger ze świeżych składników, który zjemy w dobrej restauracji będzie zdrowym wyborem tylko wtedy, gdy dopasujemy go do reszty jadłospisu. Ważne jest również zróżnicowanie posiłków na przestrzeni tygodnia, bez którego żadna dieta nie będzie zdrowa. Wysoka kaloryczność takiego posiłku może okazać się dla nas zaletą - jako lunch doda nam energii i poczucia sytości na resztę dnia.